Gdy planowane są zmiany
Firma nie uwzględnia w księgach rezerw na restrukturyzację do czasu ogłoszenia planu i harmonogramu działań bądź rozpoczęcia ich wdrażania
Jednym z rodzajów rezerw, czyli zobowiązań, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne, są rezerwy na restrukturyzację. Ustawa o rachunkowości zawiera wzmiankę na ich temat, ale nie mówi, co należy rozumieć pod pojęciem restrukturyzacji.
Nakazuje jednak tworzyć rezerwę na przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość tych przyszłych zobowiązań.
W takich sytuacjach należy odwołać się krajowych standardów rachunkowości. Kwestie tworzenia rezerw na restrukturyzację reguluje Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".
Restrukturyzacja dotyczy przyszłości i może obejmować obszar zasobów majątkowych, zatrudnienia, techniki i technologii oraz organizacji jednostki. Może ona wiązać się ze:
- zmianą zakresu działalności,
- ograniczeniem zatrudnienia,
- zmianą techniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta