Nowoczesne technologie za euro
Dzięki wsparciu środków unijnych polscy naukowcy mogą prowadzić prace badawcze nad przyszłościowymi rozwiązaniami.
Wart ponad miliard euro laser XFEL konstruują naukowcy z 12 państw, wśród których są także Polacy. Kilka tygodni temu inżynierowie i badacze z Politechniki Wrocławskiej uruchomili linię kriogeniczną, która umożliwi testy potężnego lasera.
Laser na swobodnych elektronach XFEL (X-ray Free Elektron Laser) to jedna z największych instalacji badawczych na świecie. W tunelach o łącznej długości 5,8 kilometra zainstalowana zostanie specjalistyczna aparatura. Znajduje się tam część akceleratorowa, umożliwiająca przyspieszanie elektronów, oraz optyczna do eksperymentów naukowych.
Laser XFEL może być wykorzystywany między innymi do badań nad nowymi materiałami dla przemysłu elektronicznego, lekami nowej generacji, w poszukiwaniu nowych źródeł energii, którymi mogą się stać ogniwa paliwowe czy fotowoltaiczne.
Urządzenie będzie generowało 27 tysięcy razy na sekundę ultrakrótkie impulsy światła laserowego, o natężeniu miliardy razy przewyższającym intensywność wiązek emitowanych przez najlepsze konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego.
Polscy naukowcy i technicy już od 2005 roku uczestniczą m. in. w budowie podziemnego akceleratora liniowego o długości 1600 metrów, który wykorzystywać będzie zaawansowaną nadprzewodzącą technologię RF (radio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta