Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie prawie jak wynagrodzenie

15 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Co do zasady korzyści ekonomiczne uzyskiwane przez pracownika w zamian za świadczenie pracy mieszczą się w pojęciu „wynagrodzenia za pracę". W wielu jednak przypadkach wynagrodzenie nie wyczerpuje tych korzyści.

Przykładowo art. 772 § 2 k.p. stanowi, że w regulaminie wynagradzania można też ustalić „świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania". Wyraźnie zatem zróżnicowano pojęcie wynagrodzenia za pracę i świadczenia związanego z pracą.

Zasadniczo wynagrodzenie w ścisłym znaczeniu jest ekwiwalentem za wykonanie określonej pracy. W nim jest uprzedmiotowiona wartość pracy konkretnego pracownika (głównie w powszechnie spotykanym wynagrodzeniu zasadniczym) oraz pracy, co do zasady, rzeczywiście wykonanej (art. 80 zd. 1 k.p.).

Niekoniecznie pieniężna forma

Świadczenie natomiast nie ma tak silnego związku z faktycznym wykonaniem określonej pracy. Stanowi przysporzenie majątkowe na rzecz pracownika na ogół z samego faktu pozostawania w stosunku pracy (np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9512

Wydanie: 9512

Spis treści
Zamów abonament