Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do pracy w czterobrygadówce potrzebnych jest pięć zmian

15 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita

Aby prawidłowo ustalić zadania i nie zmuszać do nadgodzin w razie absencji zatrudnionych, w firmach funkcjonujących non stop powinno pracować pięć ekip. Jedną z nich można zaangażować na część etatu

Cztery brygady są możliwe tylko wtedy, gdy będą bardziej liczne od minimalnej liczby stanowisk do obsadzenia, a planujący czas pracy udzielą podwładnym dodatkowych dni wolnych od zajęć.

Do 2003 r. istniał w kodeksie pracy przepis regulujący planowanie pracy w zakresie systemu czterobrygadowego. Usunięto go jednak przy okazji zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy w 2004 r. Mimo to w obrocie nazwa i samo rozwiązanie nadal funkcjonują, choć obecnie jest to praca w zakresie systemu podstawowego, połączona ze zmianowością (art. 129 k.p. w związku z art. 146 k.p.).

Jak planować pracę dla czterech brygad oraz jakie problemy wiążą się z praktycznym jej stosowaniem?

Trochę nas za mało

Pracodawca planujący organizację pracy zakładu przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu dla czterech brygad nie da rady obsadzić wszystkich stanowisk pracownikami w zakresie obowiązującego ich nominału. Z samego planu będą bowiem wynikać przekroczenia wymiaru dla pracownika w stosowanym okresie rozliczeniowym. To z kolei naraża szefa na ryzyko mandatu, gdy na kontrolę przyjdzie inspektor pracy, który uzna planowanie nadgodzin za wykroczenie przeciwko przepisom o czasie pracy.

Przykład 1

W czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń - kwiecień 2013 r. wymiar czasu pracy wynosi 672 godziny (17 tygodni x 40 godzin + 1 dzień x

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9512

Wydanie: 9512

Spis treści
Zamów abonament