Nowy system rusza na giełdzie
Dzisiejszy start technologii UTP to najważniejszy egzamin dla GPW od wielu lat. Władze giełdy i maklerzy liczą na wzrost obrotów.
Po prawie trzech latach przygotowań na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rusza nowy system transakcyjny UTP. Zastąpi on technologię Warset, która funkcjonowała przez 13 lat.
Nowy system jest szybszy, bardziej wydajny, ma większą przepustowość.
Co to oznacza w praktyce? UTP daje możliwość obsługi kilkadziesiąt razy większej liczby zleceń niż obecny. Wydajność systemu Warset to około 850 zleceń na sekundę (ale maksymalnie zaobserwowany ruch na GPW wyniósł 328 zleceń na sekundę). W systemie UTP jest to 20 tys. zleceń na sekundę, z możliwością zwiększenia przepustowości w razie potrzeby. Jak podkreślają specjaliści, nowy system ma poprawić konkurencyjność naszego rynku.
Potrzeba zmian
System UTP został kupiony w 2010 r. od NYSE Euronext, operatora m.in. giełdy na Wall Street. Informacja, ile GPW za niego zapłaciła, wciąż nie została ujawniona – to tajemnica handlowa. Platformę UTP wykorzystują też giełdy z grupy NYSE Euronext z siedzibami w Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. Czy nasz rynek rzeczywiście potrzebował nowej technologii?
514 mld zł wynosi kapitalizacja krajowych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie
– Uważam, że jest to zmiana, która jest potrzebna. Jeżeli chcemy być konkurencyjnym rynkiem, musimy iść do przodu. UTP jest właśnie krokiem naprzód. Wystarczy pomyśleć, jakich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta