Papież zaczyna rewolucję
Nowa rada kardynalska pomoże w zreformowaniu krytykowanej Kurii Rzymskiej.
Powołana w sobotę rada kardynalska podda rewizji Konstytucję Apostolską Pastor Bonus Jana Pawła II z 1988 r., która określa kompetencje organów kościelnej władzy, a także relacje między Stolicą Apostolską a episkopatami. Tak wyjaśniało watykańskie biuro prasowe.
Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi przekonywał, że to nieledwie organ konsultacyjny, o którym mowa była już podczas Soboru Watykańskiego II (1962–1965), pozbawiony jakiejkolwiek mocy decyzyjnej. Zwracał uwagę, że to rada, a nie komisja, podkreślając, iż nie jest w stosunku do Kurii Rzymskiej, która pracuje pełną parą, żadnym organem konkurencyjnym. Przekonywał przy tym, że nie chodzi o żadną rewolucję, a o ewolucję w Kościele.
Mimo tonujących słów ks. Lombardiego, watykaniści widzą w niej początek wielkiej rewolucji Franciszka w Kościele. Wskazują, że w radzie poza bliskim papieżowi kardynałem Giuseppem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta