Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy urzędnik może nie dopuścić do prowadzenia prac budowlanych

15 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska
Mariola  Berdysz dyrektor fundacji  „Wszechnica Budowlana”
źródło: Rzeczpospolita
Mariola Berdysz dyrektor fundacji „Wszechnica Budowlana”

Powiatowy inspektor może wstrzymać remont albo budowę budynku nawet wtedy, gdy inwestor ma ostateczne pozwolenie na budowę czy też skuteczne zgłoszenie

Przedsiębiorca, który w trakcie budowy zmienił koncepcję dachu lub prowadził roboty budowlane zagrażające życiu pracowników na budowie musi liczyć się z tym, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zatrzyma budowę i nakaże określone działania . Jeżeli inwestorich nie zrealizuje, grozi mu rozbiórka budowanego obiektu.

Czynności pod lupą

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydaje postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych. Musi w nim określić przyczynę wstrzymania robót, ale nie tylko. Ustala także wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy. Powinny być one dokładnie określone, zaś inwestor winien je wykonać ściśle według zaleceń zawartych w postanowieniu. Może też nałożyć na inwestora obowiązek przedstawienia w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia, inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych lub odpowiednich ocen technicznych bądź ekspertyz. Ważne jest, aby w takich przypadkach powiatowy inspektor dokonał odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy i ustalił stan robót budowlanych w chwili ich wstrzymania.

Uwaga! Jeżeli nadzór budowlany w wydanym postanowieniu nie określi wymagań dotyczących niezbędnych zabezpieczeń lub ustali je nieprecyzyjnie, inwestorzy pod pretekstem wykonywania robót zabezpieczających kontynuują budowę a czasami po prostu ją kończą.

Na postanowienie służy zażalenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9512

Wydanie: 9512

Spis treści
Zamów abonament