Mniej etatów po konsultacjach
Prawo zbiorowe | Związek zawodowy ma ograniczone możliwości, aby zablokować restrukturyzację zatrudnienia. Może jednak dążyć do ustalenia najkorzystniejszego dla pracowników sposobu przeprowadzenia tego procesu.
Jeśli pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób, chce przeprowadzić restrukturyzację etatów z przyczyn leżących po jego stronie, musi działać w zgodzie z przepisami ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa). Ustawę tę stosuje się w przypadkach, gdy powody redukcji etatów są niezależne od pracowników, wynikają np. ze zmian organizacyjnych, technologicznych bądź konieczności obniżenia kosztów.
Zdanie organizacji
Ustalając liczbę zatrudnionych (czy jest ich co najmniej 20), pracodawca powinien uwzględnić wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy pracują w pełnym, czy niepełnym wymiarze etatu.
Przewidziana w ustawie procedura zwolnień ma obowiązkowy charakter. Pracodawca nie może przeprowadzić procesu restrukturyzacji z jej pominięciem. W takim przypadku narazi się na powstanie po stronie pracowników roszczeń z art. 45 kodeksu pracy – tj. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o wypłatę odszkodowania (niezależnie od obowiązku wypłacenia odprawy).
Proces restrukturyzacji zatrudnienia trzeba rozpocząć od konsultacji ze związkami zawodowymi. Pracodawca powinien przesłać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta