Powiadom klienta o wyjątkach przy sprzedaży przez Internet
Sprzedaż | Przy transakcjach zawieranych na odległość nie wystarczy przypomnieć kupującemu o prawie do odstąpienia od umowy. Należy również oznajmić mu, kiedy takie uprawnienie nie przysługuje.
Sprzedaż, która nie odbywa się w tradycyjny sposób, czyli w sklepie lub w butiku, lecz za pośrednictwem np. Internetu, rządzi się swoistymi prawami. Wiążą się one z silniejszą ochroną konsumenta, który zamawiając jakiś produkt, nie może go przecież dotknąć ani dokładnie obejrzeć (zdjęcia w sieci, to jednak nie to samo, co obraz produktu w rzeczywistości). I dlatego na przedsiębiorcach, którzy oferują swoje produkty lub usługi konsumentom i wykorzystują do tego Internet lub telefon, ciążą dodatkowe obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek przyjęcia oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy w terminie dziesięciu dni od jej zawarcia lub wydania towaru. Stanowi o tym art. 7 ustawy z 2 marca 200o r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tekst jedn. DzU z 2011 r., poz. 1225.). Zgodnie z nim konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni. Przy tym do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Dodatkowo przedsiębiorca nie ma prawa zastrzec, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta