Polsce potrzeba atomu i łupków
- Świat musi inwestować już teraz, żeby nie wydać jeszcze więcej w przyszłości – mówi dr Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Rz: Nie przeraża pana pogoda tej wiosny? Powodzie w Europie, śnieg w miejscach, gdzie go nigdy nie było, a sezon huraganów na półkuli zachodniej zaczął się wyjątkowo wcześnie. Czy temu wszystkiemu jesteśmy winni my sami?
Fatih Birol: Niestety, rzeczywiście tak jest. Gwałtowne i ekstremalne zmiany temperatury to anomalie klimatyczne, które dzisiaj towarzyszą nam w codziennym życiu. Podobnie jak powodzie, tropikalne cyklony, śnieżne nawałnice. Na to także będziemy skazani w przyszłości. Jednak są i dobre wiadomości, bo dwaj najwięksi truciciele na świecie – Stany Zjednoczone i Chiny – znacznie ograniczyły emisje, które w obydwu tych krajach zwiększyły się tylko o 3,8 proc. Było to najmniej od dziesięciu lat. Wyraźnie widzimy, że w USA wzrasta efektywność wykorzystania energii, a z drugiej strony coraz popularniejsze jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym budowa elektrowni wodnych na dużą skalę.
W przypadku USA jest to chyba dziwne. Bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta