Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poza pismem nie wolno mnożyć powodów rozstania z zatrudnionym

11 czerwca 2013 | Prawo i praktyka

Wskazanie w wypowiedzeniu jego przyczyny (przyczyn) przesądza o tym, że spór przed sądem pracy może toczyć się tylko w tych granicach.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 2 października 2012 r. (II PK 60/12).

Tym wyrokiem SN uchylił orzeczenie sądu okręgowego z 2 września 2011 r. oddalające powództwo podwładnego o przywrócenie do pracy. Sąd okręgowy podzielił ustalenia sądu rejonowego, ale nie zgodził się z ich oceną prawną. Według sądu drugiej instancji wskazane w oświadczeniu pracodawcy przyczyny wypowiedzenia były niedoskonałe. Jednak zdaniem tego sądu nie na tyle poważne, aby były niejasne dla pracownika oraz sądu orzekającego. Przyczyna sprowadzała się do utraty zaufania pracodawcy do pracownika, który piastował kierownicze stanowisko. Pozwala to stosować wobec niego surowsze kryteria oceny. Według SO zachowania pracownika można było uznać za zawinione, obiektywnie nieprawidłowe, a nawet niedopuszczalne w świetle ustalonych a niespornych okoliczności sprawy, a w konsekwencji prowadziły one do utraty zaufania pracodawcy. SO w dużej mierze oparł się na materiale dowodowym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9558

Wydanie: 9558

Spis treści
Zamów abonament