Ustawowy limit odprawy nie dotyczy zwolnienia ze składek
Jedynym warunkiem koniecznym, aby odprawa pieniężna była zwolniona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w konsekwencji też zdrowotne) jest to, aby istniał bezpośredni związek między wypłatą tego świadczenia a rozwiązaniem stosunku pracy. Bez znaczenia pozostaje wysokość tej należności. Oznacza to, że także odprawa w wysokości wyższej niż równowartość 15-krotności minimalnego wynagrodzenia jest w całości wolna od ubezpieczeniowych opłat.
Potwierdził to Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji 676/2103 z 20 maja 2013 r.
W tej sprawie wnioskodawca zwrócił się do oddziału ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W złożonym wniosku wskazał, że w obliczu zmian organizacyjnych oraz wiążącej się z nimi restrukturyzacji zatrudnienia w spółce likwiduje stanowiska pracy. Rozwiązywanie stosunków pracy następuje w drodze składanych pracownikom wypowiedzeń albo na podstawie zawieranych porozumień. W razie zawarcia ugody pracodawca zobowiązuje się do wypłaty zwalnianej osobie odprawy. Ma ona stanowić dodatkową rekompensatę za niezawinioną przez pracownika utratę miejsca pracy. Ponadto ma mu umożliwić zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych w sytuacji nagłej utraty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta