Kiedy zwolnienie się nie opłaca
Opodatkowanie dostawy budynku pozwala uniknąć konieczności korygowania VAT odliczonego przy jego zakupie.
W przypadkach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT dostawy budynków, budowli lub ich części są zwolnione z VAT. Pierwsze ze zwolnień obejmuje ich dostawę, jeżeli od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu VAT upłynęły co najmniej dwa lata. Zwolnienie to ma szczególny charakter, ponieważ strony mogą z niego zrezygnować. W przypadku zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, nie jest to możliwe. Konsekwencją rezygnacji ze zwolnienia jest opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części:
- stawką 8 proc. – w przypadku obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym albo
- stawką 23 proc. – w pozostałych przypadkach.
Dwa warunki
Zasady rezygnacji z zastosowania tego zwolnienia zostały określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Rezygnacja jest możliwa, jeśli dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
- są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
- złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części; oświadczenie to musi zawierać imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, planowaną datę zawarcia umowy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta