Jak można się obronić przed nieuczciwym dłużnikiem
Firma może zapewnić realizację swojego żądania procesowego, wykorzystując instytucję zabezpieczenia roszczenia
Wyegzekwowanie przez przedsiębiorcę należności od jego kontrahenta – dłużnika powoduje często trudności. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dłużnik ma zamiar pokrzywdzić wierzycieli, np. – wyzbywa się majątku lub przedłuża postępowanie sądowe. Warto zatem zabezpieczyć swoje roszczenie przy wykorzystaniu instytucji zabezpieczenia roszczenia, którą przewiduje kodeks postępowania cywilnego.
Celem postępowania zabezpieczającego jest udzielenie tymczasowej ochrony prawnej na czas toczącego się postępowania, a także zabezpieczenie wykonania wyroku czy postanowienia, które może zapaść w przyszłości. Ma ono jednak charakter tymczasowy, gdyż postanowienia wydawane w trakcie postępowania normują sytuację prawną jedynie do czasu wydania merytorycznego rozstrzygnięcia sądu lub do czasu zmiany okoliczności, na których podstawie zostało wydane postanowienie.
W każdej sprawie
Zgodnie z art. 730 k.p.c. w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia, co oznacza, że bez znaczenia dla możliwości wniesienia wniosku jest tryb postępowania (nieprocesowy lub procesowy) oraz wymagalność roszczeń. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia może być wydane jeszcze przed wytoczeniem powództwa (złożenie wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego) albo już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta