Rząd sięgnie po oszczędności Polaków
Mniej więcej połowa wszystkich aktywów funduszy emerytalnych, sięgających dziś 286 mld zł, trafi do ZUS.
Zgodnie z oczekiwaniami temat otwartych funduszy emerytalnych całkowicie zdominował wczorajsze wydarzenia na polskim rynku kapitałowym. Przekonać się mogli o tym przede wszystkim inwestorzy na warszawskiej giełdzie, gdzie doszło do dużych wahań cen. Nerwowo było na rynku długu.
Według pierwotnych planów premier Donald Tusk szczegóły reformy OFE miał zaprezentować o godz. 12. Faktycznie jednak konferencja rozpoczęła się po 13.15. WIG20 w tym momencie zyskiwał 0,8 proc. Kiedy szef rządu rozpoczął swoje wystąpienie, na GPW zaczęło robić się nerwowo. Najpierw indeks WIG20 błyskawicznie zjechał w okolice wtorkowego zamknięcia, co było reakcją na słowa o przeniesieniu części obligacyjnej z OFE do ZUS. Później równie szybko zaczął odrabiać straty i wyszedł na wyraźny plus, kiedy premier zadeklarował, że wyklucza możliwość przejęcia akcji, które są w portfelach OFE.
– Po pierwszych reakcjach rynkowych widać było, że rynek jest zdezorientowany i nie wie, jak interpretować pomysły strony rządowej – tłumaczy Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI. Jakby tego było mało, chwilę potem doszło do kolejnego zwrotu akcji. WIG20 zaczął się osuwać w dół i jak się później okazało, nie udało mu się odrobić strat już do końca dnia. W ostatecznym rozrachunku stracił aż 2,5 proc. Był to najgorszy wynik spośród europejskich giełd. Gwoździem do trumny okazała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta