Miastom niezbędna jest większa autonomia
Nowoczesna technologia nie gwarantuje szybkiego rozwoju miast. Ich władzom potrzebna jest większa swoboda w sposobie realizacji zadań.
Co jest konieczne, aby powstały nowoczesne i przyjazne mieszkańcom miasta? – Bezwzględnie potrzebne są prywatne firmy. Miasta powinny ostrożnie zacząć zwiększać zakres wykorzystywania kapitału prywatnego. Potrzebna jest też dalsza rozbudowa inteligentnych sieci energetycznych. Powoli powstaje projekt AMI (Zaawansowana Infrastruktura Pomiarowa – np. liczniki zdalnego odczytu), co pomoże dostarczyć więcej informacji o sieci i umożliwi użytkownikom lepsze zarządzanie energią – stwierdził Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator.
Trzeba dokończyć reformę
Magdalena Zabłocka, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, zaznaczyła, że nie będzie miast przyszłości, jeśli nie zostanie dokończona reforma samorządowa. – Ustawodawca powinien zaufać miastom i gminom, nie może myśleć, że jest mądrzejszy od nich. Potrzeby władz lokalnych są różne, więc powinny być niezależne i mieć elastyczność w sposobie realizacji danego zadania – wyjaśniła. W podobnym tonie wypowiedział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta