Finanse odciążone, ale dług nie znika
Przeniesienie obligacji do ZUS zmieni statystyki długu o 8 pkt proc. PKB.
Poprawa statystyk finansów publicznych to główny cel, który chce osiągnąć rząd, przeprowadzając zmiany w systemie emerytalnym. Premier Donald Tusk nazwał wczoraj wpływ OFE na dług publiczny „przygniatającym".
Dlatego podjęcie decyzji o przesunięciu wszystkich obligacji skarbowych, które mają obecnie fundusze emerytalne, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dziwi. To rozwiązanie bowiem najlepiej poprawia statystyki długu państwa.
Dług ukryty w ZUS
Na koniec lipca OFE w papiery skarbowe miały zainwestowane środki o wartości ponad 120 mld zł. To ponad 40 proc. aktywów funduszy. – Przesunięcie części obligacyjnej z OFE do ZUS obniży dług publiczny o ok. 8 pkt proc. PKB – poinformował minister finansów Jacek Rostowski. To oznacza, że zadłużenie państwa z ok. 55 proc. PKB w tym roku spadnie do ok. 47 proc. PKB w przyszłym roku. Wtedy bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta