Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anioły i ekologia

05 września 2013 | Publicystyka, Opinie | Michał Olszewski
Bartłomiej I ze względu na swe ekologiczne zaangażowanie nazywany jest „Zielonym patriarchą”
źródło: AFP
Bartłomiej I ze względu na swe ekologiczne zaangażowanie nazywany jest „Zielonym patriarchą”
Michał Olszewski
źródło: archiwum prywatne
Michał Olszewski

Polski Kościół powinien włączyć się do dyskusji o ochronie środowiska. Nadchodzący szczyt klimatyczny jest ku temu wyjątkową okazją – twierdzi publicysta.

Ta informacja umknęła polskim dziennikarzom, również z katolickich mediów: 20 czerwca 7 hierarchów, wśród nich abp Pedro Jimeno z Peru (przewodniczący Wydziału Sprawiedliwości i Solidarności w Radzie Biskupów Ameryki Łacińskiej), abp Hamburga Werner Thissen czy bp Bernard Housset (przewodniczący Rady Solidarności) napisało list do premiera Donalda Tuska, wzywając do podjęcia autentycznej odpowiedzialności za zbliżający się wielkimi krokami szczyt klimatyczny w Warszawie.

Arcybiskupi i biskupi zwracają uwagę, że w najbliższych miesiącach Polska odegra kluczową rolę w światowej polityce ekologicznej, co ma znaczenie nie tylko dla światowej dyplomacji, ale również dla mieszkańców regionów najuboższych, które coraz boleśniej odczuwają skutki zmian klimatycznych. Nie przypadkiem jednym z sygnatariuszy apelu jest Theotonius Gomes, bp pomocniczy archidiecezji Dakka z Bangladeszu, kraju w pewnym sensie symbolicznego: powodzie i huragany nawiedzały go od zawsze, jednak ich intensywność w ostatnich dekadach rośnie.

W marcu 2008 roku Watykan uwspółcześnił listę grzechów śmiertelnych, dodając do niej „zanieczyszczenie środowiska"

Co ciekawe, duchowni wysyłają delikatny sygnał krytyczny wobec działań polskiego rządu, pisząc: „Polska była krytykowana za niewystarczająco silne zaangażowanie na forum Unii Europejskiej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9631

Wydanie: 9631

Spis treści
Zamów abonament