Zmiana roku podatkowego pozwala uczyć się na cudzych błędach
Okres rozliczeniowy w CIT nie zawsze musi trwać od stycznia do grudnia. Jego przesunięcie na inne miesiące pozwala zdobyć dodatkowy czas na dostosowanie się do znowelizowanych przepisów
Co do zasady nowelizacje przepisów o podatku dochodowym wchodzą w życie od 1 stycznia. Zwykle zawierają one jednak przepisy przejściowe, z których wynika, że przepisy w starym brzmieniu są stosowane do końca roku podatkowego, który rozpoczął się przed wejściem w życie nowelizacji.
Zmiana roku podatkowego pozwala lepiej przygotować się do zmian w przepisach. Zwłaszcza że po kilku miesiącach praktyka ich stosowania zazwyczaj jest już ustalona.
Trzeba zgłosić
Wybór lub zmiana takiego „przesuniętego" roku podatkowego powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego. Osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, zawiadamiają urząd skarbowy o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (art. 8 ust. 5 ustawy o CIT).
Z kolei spółki, które zmieniają rok podatkowy po rejestracji, muszą złożyć taką informację w ciągu 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (art. 8 ust. 4 ustawy).
Z treści art. 8 ust. 1 należy wnioskować, że gdyby takie zawiadomienie nie zostało urzędowi złożone, to rokiem podatkowym spółki będzie rok kalendarzowy. Do skutecznej zmiany lub wyboru roku podatkowego konieczne są bowiem:
- odpowiednie postanowienia w umowie spółki lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta