Każda firma może wprowadzić 5-godzinną przerwę w pracy
Aby podwładny pozostawał w dyspozycji firmy zarówno ranem, jak i po południu, wolno go zatrudnić w przerywanym systemie czasu pracy. Nie wystąpią wtedy nadgodziny, ale za czas pauzy trzeba mu wypłacić połowę pensji za przestój
Po nowelizacji przepisów przerywany system czasu pracy zasadniczo może stosować każdy pracodawca, także ten, który nie jest objęty układem zbiorowym. Pauzy w tym systemie nie zalicza się do czasu pracy, powinna być jednak opłacana połową stawki należnej za czas przestoju.
Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy przewidziane w ustawie z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (DzU z 2013 r., poz. 896, dalej nowelizacja). Modyfikacje wprowadzone tą nowelizacją dotyczą przede wszystkim:
- wydłużania okresów rozliczeniowych,
- wprowadzenia ruchomego czasu pracy,
- trybu stosowania w firmie przerywanego czasu pracy.
System przerywanej pracy może funkcjonować u pracodawców, którzy zawrą porozumienie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.
Poprzednio taki tryb wolno było wprowadzić wyłącznie na podstawie układu zbiorowego pracy, chyba że zatrudniającym była osoba fizyczna prowadząca działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u której nie działała zakładowa organizacja związkowa. W takiej sytuacji ten system mogła stosować na podstawie odpowiednich postanowień umowy o pracę.
Kiedy użyć
Przerywany czas pracy to pewne odstępstwo od zasady ciągłości pracy, liczonej od momentu przyjścia podwładnego do firmy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta