Odpowiedzialność cywilna a zdarzenia medyczne
Ubezpieczenie OC odpowiedzialności podmiotu wykonującego działalność leczniczą a ubezpieczenie na rzecz pacjenta z tytułu zdarzeń medycznych. Podobieństwa i różnice w zakresie rozpatrywania roszczeń pacjentów.
Julita Olbrot kierownik Zespołu Likwidacji Szkód Medycznych PZU
Zgodnie z ustawą z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej podmiot wykonujący działalność leczniczą jest obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Tego typu umowa obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania tych świadczeń. Ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność cywilna podmiotu wykonującego działalność leczniczą: na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych; wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.
Ubezpieczenie na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych 1 stycznia 2012 roku weszły w życie regulacje wprowadzające nowy sposób dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzeń medycznych, będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach. Podmiot leczniczy prowadzący szpital zobowiązano do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. 30.06.2012 roku weszła w życie nowelizacja przepisów powyższej ustawy. Wprowadzone zmiany dotyczyły nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta