Najczęściej zgłaszane są uchybienia przy porodach
Agnieszka Pawelec, prawnik z Kancelarii Liderio, specjalizuje się w prawie medycznym.
Dlaczego temat błędów medycznych stał się tak bardzo popularny w ostatnim czasie?
Agnieszka Pawelec: Czasy, kiedy szkodę doznaną w szpitalu traktowano jako nieszczęśliwy wypadek, a lekarza stawiano poza wszelką odpowiedzialnością, już minęły. Z moich obserwacji wynika, że dziś bardzo zwiększyła się świadomość ludzi co do możliwości dochodzenia przez nich roszczeń za popełniane przez lekarzy błędy. Dlatego temat stał się bardziej widoczny. Do pomyłek lekarskich dochodziło zawsze, ale w wielu przypadkach nie były one nagłaśniane, ponieważ pokrzywdzeni pacjenci rezygnowali ze swoich roszczeń. Regulacje prawne chroniące prawa pacjenta pozwalają dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wynikający z błędnego leczenia. Dlatego też coraz częściej pokrzywdzeni pacjenci decydują się na tzw. procesy lekarskie, w których powodem jest pacjent występujący ze swoimi roszczeniami, a pozwanym lekarz lub coraz częściej zakład leczniczy.
Jakie zdarzenia określamy terminem „błąd medyczny"?
Pojęcie błędu medycznego budzi liczne wątpliwości w doktrynie, a termin ten nie ma powszechnie uznanej definicji, jak również definicji ustawowej. W literaturze prawniczej oraz w medycynie funkcjonuje zamiennie z takimi pojęciami jak: „błąd w sztuce lekarskiej", „błąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta