Upadły nie zawsze chroniony
Trzeba pamiętać, że podstawą do rozwiązania umowy najmu mogą być jedynie zaległości powstałe po ogłoszeniu upadłości, gdyż wcześniejsze wierzytelności wynajmującego są objęte układem
- W praktyce często bywa tak, że najemca, w stosunku do którego zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu, nadal korzysta z zajmowanego przez siebie lokalu, nie wykonując jednocześnie podstawowego obowiązku najemcy, jakim jest comiesięczne płacenie czynszu. Czy w takiej sytuacji wynajmujący jest uprawniony do wypowiedzenia takiemu najemcy umowy najmu? – pyta czytelnik.
Najemca, w stosunku do którego wszczęto postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu, to jeden z największych koszmarów wynajmującego. Z jednej strony ogłoszenie upadłości najemcy nie może być podstawą do rozwiązania umowy najmu przez wynajmującego (z uwagi na art. 83 Prawa upadłościowego i naprawczego), z drugiej zaś upadłość układowa jest często traktowana jako forma ochrony najemcy, któremu po jej ogłoszeniu nic nie można zrobić.
Możliwość rozwiązania umowy najmu przez wynajmującego po ogłoszeniu upadłości układowej najemcy budzi w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta