Kara zawsze jest dotkliwa
Lekarze, podobnie jak inne grupy zawodowe, podlegają odpowiedzialności zawodowej. Odpowiadają za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem swojego zawodu. W polskim systemie prawnym jest to jedna z form odpowiedzialności prawnej – obok odpowiedzialności karnej i cywilnej i toczy się niezależnie od tych postępowań.
Opowiedzialność zawodową reguluje ustawa o izbach lekarskich z 2 grudnia 2009 roku. Nowelizacja ustawy w 2009 roku wprowadziła wiele istotnych zmian.
– Najważniejsze to nadanie pokrzywdzonemu – najczęściej pacjentowi – statusu strony z wszelkimi przysługującymi mu prawami oraz jawność postępowania – zauważa dr Wojciech Łącki, przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego. – Jest to istotna zmiana równoważąca uprawnienia stron, ponieważ przed nowelizacją pokrzywdzony miał tylko uprawnienia świadka. Jawność postępowania wpłynęła również pozytywnie na odbiór społeczny odpowiedzialności zawodowej, zdejmując z niej piętno tuszowania przez środowisko lekarskie przewinień zawodowych.
W nowej ustawie poszerzono także katalog orzekanych kar. – Obok upomnienia, nagany, zawieszenia wykonywania zawodu lekarza (zmieniono na okres od roku do pięciu lat) i pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza, pojawiły się kary: pieniężna, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat i ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta