Złoty sen o przemyśle
Trzeba wyborcom powiedzieć wprost: z planów reindustrializacji, uprzemysłowienia, budowy okręgów przemysłowych i tym podobnych pomysłów nic nie wyjdzie – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".
Hasło reindustrializacji czy budowy okręgów przemysłowych zyskało ostatnio niezwykłą popularność wśród polityków. Nie można mieć jednak złudzeń, że stanie się czymś więcej niż tylko hasłem.
Miliardy na huty
To ciekawe, że z troską nad rozwojem polskiego przemysłu pochylają się ugrupowania z przeciwstawnych biegunów politycznych: PiS i SLD. Jarosław Kaczyński wielokrotnie już powtarzał hasło o potrzebie reindustrializacji kraju, niestety, bez większych konkretów dotyczących tego procesu. SLD ma nieco bardziej sprecyzowane plany. Chce stworzyć trzy okręgi przemysłowe: Północny w okolicach Trójmiasta, Południowy między Katowicami i Krakowem oraz Centralny Okręg Przemysłowy pod Łodzią koło przecięcia autostrad A1 i A2.
Ostatnia nazwa jest znacząca. I być może świadczy o tęsknocie i źródle inspiracji polityków deklarujących potrzebę odrodzenia wielkiego przemysłu w Polsce. To przedwojenna koncepcja Centralnego Okręgu Przemysłowego, częściowo zresztą zrealizowana. Być może również jest w tym wszystkim nutka nostalgii za gigantycznymi PRL-owskimi inwestycjami, uleganie złudzeniu, że w Polsce rządzonej przez komunistów zaroiło się od fabryk, co uczyniło z niej kraj mlekiem i miodem płynący.
Oczywiście, nie ma nic złego w tym, żeby w Polsce było jak najwięcej fabryk dających ludziom pracę. Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta