Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zapłacą dwaj magazynierzy, gdy coś zniknie z ich pomieszczeń

25 września 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Dla pracodawcy korzystniej jest objąć niektórych podwładnych łączną odpowiedzialnością materialną za powierzone im mienie. Jednak taki kontrakt może oznaczać wiele pułapek

Pracownicy, którym powierzono mienie z obowiązkiem jego zwrotu lub wyliczenia się z niego, odpowiadają za powstałą w nim szkodę w pełnej wysokości. Nie obowiązuje wtedy obciążenie tylko do poziomu 3-miesięcznego wynagrodzenia, jak przy ogólnych zasadach odpowiedzialności materialnej pracowników.

Ponadto, stosując odpowiedzialność za powierzone mienie, szef jest zwolniony z dowodzenia, że szkoda powstała z winy pracownika. Działa tu zasada domniemanej winy etatowca za zaistniałą szkodę. Pracownik może się bowiem zwolnić od obciążenia za szkodę w powierzonym mieniu jedynie wtedy, gdy wykaże, że powstała ona z przyczyn od niego niezależnych.

W szczególności gdy doszło do niej wskutek tego, że szef nie zapewnił warunków umożliwiających ochronę powierzonego mienia (art. 124 § 3 k.p.). Ułatwia to sytuację pracodawcy w procesie, gdyż w zakresie winy przerzuca ciężar dowodu na podwładnych, chcących zwolnić się od odpowiadania za szkodę. Szef wykazuje wtedy jedynie, że powierzył mienie pracownikowi oraz że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9648

Wydanie: 9648

Spis treści
Zamów abonament