Jeden lekarz – wiele potrzeb
Wykonywanie zawodu lekarza wiąże się dzisiaj z ogromnym ryzykiem związanym z ewentualnymi roszczeniami pacjenta. Dlatego tak ważna jest dla niego kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa.
Diana Renata Bożek, prawnik z Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska SA
Wykonywanie zawodu lekarza od czasów starożytnych zmieniło się diametralnie. I choć przesłanie Hipokratesa pozostało niezmienne („Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych możności i zdolności ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy"), to współcześni lekarze mają do czynienia z o wiele większą liczbą ryzyk niż ich poprzednicy. Skomplikowane procedury medyczne nie mogą się obyć bez przepisów, wytycznych, norm. Każde ich naruszenie to potencjalne roszczenie pacjenta, a co za tym idzie – konsekwencje finansowe.
Wielu lekarzy zostaje dziś przedsiębiorcami, zakładając własne praktyki zawodowe. Ich prowadzenie wiąże się z koniecznością posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 22 grudnia 2011 r. Taka ochrona ustawowa – choć konieczna z punktu widzenia podstawowych interesów pacjenta i lekarza – nie wydaje się jednak w wielu przypadkach wystarczająca. Opisane poniżej prawdziwe sytuacje pokazują, jak ważna jest kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa w zawodzie lekarza.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Dwunastoletnia pacjentka skarżyła się na bóle brzucha. Badania w szpitalu potwierdziły podwyższone OB, leukocytozę, wybitnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta