Czynszu inicjalnego nie rozlicza się w czasie
Opłaty wstępne wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego powinny zostać zaliczone w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo z chwilą ich poniesienia. Tak twierdziły sądy, a ostatnio także fiskus
Kwestia rozliczenia w kosztach opłat z tytułu czynszu inicjalnego i czynszu zerowego wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego nie budziła sporu na gruncie orzecznictwa sądów administracyjnych i została potwierdzona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2013 r. (II FSK 1764/11). Odmienne stanowisko zajmował jednak fiskus. Sytuacja ta w ostatnim okresie uległa zmianie i organy podatkowe zaczynają w końcu wydawać interpretacje zgodne z linią orzeczniczą.
Nie na poczet usługi
Kwestia charakteru prawnego tzw. wstępnych opłat leasingowych (czynsz inicjalny, czynsz zerowy) oraz funkcji, jakie te opłaty pełnią w procesie zawierania umowy leasingu, analizowana w kontekście szeroko pojętej problematyki kosztowej, była poddawana wykładni orzecznictwa sądowego (m.in. wyroki NSA z 23 marca 2010 r., II FSK 1733/08; z 19 marca 2010 r., II FSK 1731/08; wyrok WSA w Warszawie z 8 sierpnia 2008 r., III SA/Wa 221/08, wyrok WSA w Białymstoku z 1 kwietnia 2009 r., I SA/Bk 614/08).
Jeżeli z umowy leasingowej nie wynika, by tzw. opłaty wstępne zostały poniesione jako należność na poczet usługi wykonywanej w następnych okresach sprawozdawczych, to należy je klasyfikować jako koszt jednorazowy, związany ze skutecznym zawarciem umowy leasingu i wydaniem przedmiotu leasingu.
Warto jednak podkreślić, że rozważając możliwość jednorazowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta