Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemieckie groby, polskie zarzuty

25 września 2013 | Kraj | Tomasz Pietryga
W części sarkofagów i worków znalezionych podczas przeszukania pomieszczeń firmy M. znajdowały się przemieszane szczątki ludzkie.
źródło: materiały prasowe
W części sarkofagów i worków znalezionych podczas przeszukania pomieszczeń firmy M. znajdowały się przemieszane szczątki ludzkie.
źródło: materiały prasowe

Niejasne procedury ekshumacyjne mogą wywołać międzynarodowy skandal.

Historia rozpoczęła się w grudniu 2011 r. Do komendy policji w Koluszkach zgłosił się mężczyzna i zeznał, że przed laty uczestniczył w ekshumacji szczątków niemieckich żołnierzy poległych w II wojnie światowej w miejscowości Gadka Stara w województwie łódzkim. Opowiadał o nonszalancji kopiących, a także o znajdywanych przy szczątkach przedmiotach.

– Szczątki miały być pakowane do plastikowych worków chaotycznie, bez ewidencjonowania i opisywania – mówi  policjant zajmujący się sprawą.

Początkowo policja podeszła do zeznań bardzo ostrożnie, bo dotyczyły wydarzeń sprzed lat, ale kilka miesięcy później, w marcu 2012 r., zdecydowano się na przeszukania w firmie przeprowadzającej ekshumacje. Przeczesano pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne właściciela i pracownika. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Pabianicach.

Jeden sarkofag, szczątki kilku osób

– Gdy weszliśmy do jednego z pomieszczeń gospodarczych, część szczątków popakowana była do kilkunastu niebieskich worków. Czaszki i kości wielu ekshumowanych były wymieszane. Na półkach stały tekturowe sarkofagi, w których szczątki były składowane i chowane – opowiada jeden z prokuratorów.

Kilka sarkofagów podczas oględzin otwarto. – Co do zasady każdy przeznaczony jest dla jednego ekshumowanego. Ale nie zawsze znajdowały się w nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9648

Wydanie: 9648

Spis treści
Zamów abonament