Rozbudowa to nie zawsze ulepszenie
Jeżeli obiekt, który ma być dobudowany do już istniejącego biura, będzie miał wraz z nim wspólne wejście albo instalacje lub będzie razem z nim wykorzystywany, to nie można traktować go jako odrębnego, samodzielnego budynku
- Posiadam budynek biurowy, który jest ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany. Z uwagi na rozszerzenie działalności firmy, zamierzam ten obiekt rozbudować poprzez dobudowanie do istniejącego budynku nowej powierzchni, połączonej ze starą za pomocą ściany lub klatki schodowej. Czy będę musiał koszty związane z rozbudową uznać za wydatki o charakterze ulepszenia istniejącego środka trwałego i zwiększyć o nie wartość początkową ujętego w ewidencji budynku biurowego, czy może w ten sposób powstanie nowy środek trwały o własnej wartości początkowej i pozycji ewidencyjnej? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na to pytanie zależy w praktyce od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzona rozbudowa, a dokładnie od tego, jak nowa powierzchnia biurowa zostanie połączona ze starą.
Jak policzyć wartość początkową
Co do zasady, zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych, środkiem trwałym może być budynek wytworzony (wybudowany) przez podatnika, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania, tzn. taki, który faktycznie posiada wszystkie elementy konstrukcyjne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, zgodnie z jego przeznaczeniem.
Wartością początkową takiego środka trwałego są, mówiąc ogólnie, wydatki poniesione na wybudowanie budynku, czyli wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środka trwałego rzeczowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta