Gdy spółka przestaje płacić, wspólnicy zaczynają mieć problemy
Zanim przedsiębiorca zdecyduje się przystąpić do już istniejącego biznesu, powinien się dobrze zastanowić. Może się okazać, że będzie w wielu sytuacjach odpowiadał również za długi, które powstały w spółce przed jego pojawieniem się
W spółkach osobowych za zobowiązania odpowiadają wspólnicy i to całym majątkiem. Od zasady tej oczywiście jest sporo wyjątków. I tak w spółce komandytowej ograniczona jest odpowiedzialność komandytariusza, a w komandytowo-akcyjnej – akcjonariusza. Z kolei w spółce partnerskiej pełna odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest raczej wyjątkiem i wymaga do jej przyjęcia zgody wspólnika. Najpełniej zasady ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki osobowej widać tylko w przypadku spółki jawnej.
Jeśli zatem ktoś proponuje nam przystąpienie do już istniejącego biznesu, zastanówmy się dwa razy. Przed podjęciem decyzji najlepiej przejrzyjmy księgi spółki i nie wierzmy na słowo we wszystko, co mówią dotychczasowi wspólnicy. Uchroni nas to z pewnością przed kłopotami. To dlatego że wierzyciel zyska możliwość egzekwowania przysługującego mu roszczenia z majątku wspólnika, nawet jeśli wcześniej nie złoży w sądzie przeciwko niemu pozwu.
Wystarczy, że pozew skieruje przeciwko spółce. Gdy w procesie wykaże, że nie może zaspokoić swoich roszczeń z majątku spółki, wykorzysta przeciwko wspólnikowi to orzeczenie, które zapadnie w odniesieniu do spółki. Pozwala na to kodeks postępowania cywilnego.
W myśl jego art. 7781 tytułowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta