Czy wydatki na wyżywienie wyższe niż dieta są kosztem pracodawcy
PIT/CIT | Gdy firma płaci podróżującemu służbowo pracownikowi za posiłki w wysokości przekraczającej limit wynikający z przepisów prawa pracy, to ta nadwyżka jest przychodem zatrudnionego i trzeba od niej zapłacić podatek dochodowy.
Joanna Litwińska
Pracownikowi odbywającemu podróż służbową na polecenie pracodawcy przysługują z tego tytułu diety. Wysokość diety pracodawca może ustalić w dokumencie wewnętrznym, czyli np. w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania bądź w umowie o pracę. Rozporządzenie wydane na podstawie przepisów prawa pracy ogranicza jedynie minimalną stawkę diety, zarówno dla podróży krajowej, jak i zagranicznej. W przypadku braku regulacji wewnętrznych obowiązują przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.
W kraju i za granicą
Pracodawca, który wysyła pracownika w podróż służbową, decyduje o tym czy wypłaci diety, czy zapewni wyżywienie. Wybiera przeważnie możliwość wypłaty diety w kwocie wynikającej z rozporządzenia. Dieta przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w trakcie krajowej podróży służbowej wynosi obecnie 30 zł. Natomiast dieta zagraniczna przeznaczona na wyżywienie pracownika jest uzależniona od kraju docelowego. W przypadku podróży zagranicznej odbywanej do dwóch lub więcej państw pracodawca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta