Co zrobić z samochodem, gdy zamyka się firmę
Przepisy dotyczące VAT nakazują sporządzić i opodatkować tzw. remanent likwidacyjny. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie obowiązku naliczenia, a w konsekwencji zapłaty tej daniny.
Chcę zamknąć działalność gospodarczą, w której mam samochód „na firmę". Jestem czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przy zakupie samochodu była wystawiona faktura, z której odliczony został VAT. Samochód został kupiony w 2003 r., gdy obowiązywała stawka VAT 22 proc. Co mam zrobić, aby uniknąć zapłaty podatku? – pyta czytelnik.
Przepisy dotyczące VAT przewidują obowiązek sporządzenia i opodatkowania tzw. remanentu likwidacyjnego. W ramach tego remanentu opodatkowaniu podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy (art. 14 ust. 1 ustawy o VAT), w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy o VAT). Obowiązek ten ciąży m.in. na podatnikach będących osobami fizycznymi, którzy zaprzestali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta