Darowiznę dla spółki powiązanej można odliczyć, ale nie w całości
Firma wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z oddaniem nieodpłatnie środków trwałych oraz znaków towarowych na rzecz podmiotów zależnych w wysokości wydatków rzeczywiście poniesionych na nabycie lub wytworzenie przekazywanych przedmiotów.
Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 2 lipca 2013 r.(ILPB3/423-154/13-7/AO).
Spółka wraz ze spółkami zależnymi, w których posiada ponad 95 proc. udziałów, planuje utworzenie podatkowej grupy kapitałowej (PGK) w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT. W chwili zawarcia umowy o utworzeniu PGK oraz w całym okresie jej funkcjonowania spełnione zostaną wszystkie wymogi warunkujące utworzenie oraz utrzymanie statusu PGK.
W ramach alokacji funkcji gospodarczych spółka przekaże na rzecz niektórych spółek zależnych wchodzących w skład PGK darowizny, których przedmiotem będą środki trwałe, znaki towarowe, a także środki pieniężne. Określona w umowach darowizn wartość składników majątkowych będzie odpowiadała ich wartości rynkowej.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w jakiej wysokości powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z przekazaniem darowizn na rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta