Gdy inwestor zmienia swoje plany
Wydanie decyzji zmieniającej podlega tym samym rygorom co wydanie pierwotnego pozwolenia na budowę.
Zdarza się, że inwestor w trakcie realizacji inwestycji zmienia parametry obiektów np. decyduje się zmienić parametry budynku czy sposób użytkowania którejś z budowli. W zależności od charakteru dokonanych zmian, inwestor może być zmuszony do wystąpienia z wnioskiem o wydanie zamiennego pozwolenia na budowę. W takim przypadku organ nie powinien wydawać drugiego niezależnego pozwolenia na budowę, ale powinien dokonać zmiany pozwolenia pierwotnego. W przeciwnym razie można by uznać, że takie drugie pozwolenie na budowę, dotyczące de facto tego samego zamierzenia inwestycyjnego, w sprawie zakończonej wydaniem ostatecznej decyzji administracyjnej, obarczone jest wadą i może zostać unieważnione.
A może procedura naprawcza
W praktyce zdarza się także, że inwestorzy chcąc zaoszczędzić czas związany z uzyskaniem pozwolenia zamiennego, dokonują robót budowlanych innych niż te objęte pozwoleniem na budowę a następnie przystępują do ich legalizacji w ramach tzw. procedury naprawczej, która przewidziana jest w prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta