Nie każdą prośbę inspektora pracy trzeba pokornie wykonać
DOKUMENTY | W trakcie inspekcji kontroler może się domagać okazania wyciągów, zestawień i obliczeń jedynie z takich dokumentów, które pracodawca posiada. Nie ma prawa żądać wykonania dodatkowych analiz czy ekspertyz.
Agata Lankamer-Prasołek
Jeden z podstawowych obowiązków podmiotu kontrolowanego (tj. pracodawcy lub przedsiębiorcy, na rzecz którego pracują osoby fizyczne) polega na zapewnieniu inspektorowi pracy warunków i środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności niezwłoczne przedstawianie żądanych dokumentów i materiałów. Tak stanowi art. 27 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, DzU z 2012 r., poz. 404 ze zm., dalej ustawa o PIP). Żądanie jest jednym z uprawnień, przysługujących inspektorowi pracy, które ułatwia mu ustalenie stanu faktycznego. Tym samym umożliwia ono sprawne i szybkie przeprowadzenie kontroli, zmniejszając utrudnienia w funkcjonowaniu firmy.
Czym jest żądanie
Żądanie nie jest więc środkiem prawnym (jak nakazy i wystąpienia), ale dowodowym. Służy jedynie wyjaśnieniu faktów istotnych dla rozstrzygnięć kontrolnych. Może mieć formę:
- ustną – w sprawach mniejszej wagi, załatwianych na bieżąco w trakcie kontroli (np. udzielanie wyjaśnień) lub
- pisemną – kiedy spełnienie żądania wymaga nakładu czasu, pracy (np. trzeba sporządzić kserokopie dokumentów, zestawień, wyciągów).
Ze względu na doniosłość tych ostatnich skupimy się wyłącznie na tych, które mogą być przekazywane pracodawcy. Będzie to następowało zarówno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta