Niepiękna katastrofa
Wiele międzynarodowych firm informatycznych pracujących dla sektora publicznego świadomie nie walczy o takie zamówienia w Polsce, czasem szukając bezpiecznej formuły podwykonawcy czy doradcy – wskazuje ekspert.
Borys Stokalski
Opublikowany 1 sierpnia 2013 r. raport firmy Euler-Hermes na temat upadłości firm pokazuje, że w liczbie upadłości (notabene – najwyższej od dekady) niechlubnym liderem pozostaje branża budowlana. To ta sama branża, która miała być beneficjentem ogromnych inwestycji związanych z modernizacją infrastruktury drogowej, hotelowej i miejskiej planowaną w związku z Euro 2012.
Według autorów raportu największe problemy mają firmy z południa Polski, gdzie „koncentrują się głównie problemy firm wyspecjalizowanych w budowie dróg i innych obiektów infrastruktury". Wniosek, choć przewrotny, nasuwa się tylko jeden: wygląda na to, że udało się znaleźć skuteczną metodę niszczenia całych sektorów gospodarki za pomocą inwestycji realizowanych ze środków publicznych.
Państwo unika jakiegokolwiek ryzyka
Z tego punktu widzenia zapowiedzi wielomiliardowych środków na inwestycje w „infostrukturę" naszego państwa zawarte w „Programie zintegrowanej informatyzacji państwa" muszą budzić mieszane uczucia.
Z jednej strony takie zapowiedzi cieszą firmy informatyczne jako podmioty, które pośrednio powinny być beneficjentami tych środków. Z drugiej strony pojawia się pytanie: czy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta