Czy budować od razu wszystko
PRAWO BUDOWLANE | Etapowanie jest bezpieczną formą realizacji poważnych inwestycji, także w kontekście możliwości pozyskiwania zewnętrznego finansowania.
Paulina Pawłowska, Katarzyna Barańska, Piotr Brzózka
W czasach spowolnienia na rynku nieruchomości inwestorzy, którzy planują rozpocząć duże i skomplikowane inwestycje poszukują najbardziej opłacalnej metody ich realizacji. Do jednej z pierwszych decyzji biznesowych należy zatem przesądzenie, czy budowa planowanej inwestycji nastąpi w etapach (np. budynek po budynku) czy też od razu w całości (np. budowa całego osiedla).
Podziel na etapy
Przyznać należy, że coraz częściej inwestorzy wybierają tę pierwszą opcję tj. etapowania inwestycji i dopiero po skomercjalizowaniu pierwszego etapu (na odpowiednim i zadowalającym ich poziomie) przystępują do realizacji kolejnych jej części. W obecnej sytuacji rynkowej, etapowanie wydaje się być bezpieczniejszą formą realizacji inwestycji, także w kontekście pozyskiwania zewnętrznego finansowania z reguły na podstawie kredytu udzielanego przez bank (na każdy z etapów osobno).
Częściowe pozwolenia na budowę wydawane są tylko na wniosek inwestora
Sama możliwość etapowania inwestycji przewidziana została wprost w prawie budowlanym. Co do zasady, dla każdego etapu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta