Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przygotować projekt uchwały budżetowej

15 października 2013 | Administracja | Mariusz Lachowski

Procedury | Nadchodzi czas podejmowania przez organy samorządu terytorialnego uchwał budżetowych na rok 2014. W urzędach obsługujących te organy trwają prace nad projektami tych dokumentów. Przyjrzyjmy się takiej uchwale z bliska, dowiedzmy się, jak powinien wyglądać jej projekt, prześledźmy proces jego tworzenia.

Jako przykład niech posłuży uchwała budżetowa Rady Miejskiej w N. z 28 grudnia 2012 r. Akty budżetowe (ustawa, uchwała) składają się z dwóch części: normatywnej, zawierającej przepisy oraz z załączników, którymi z reguły są tabele. Nas interesuje część normatywna.

TYTUŁ UCHWAŁY

UCHWAŁA Nr XXIX/221/12 RADY MIEJSKIEJ W N. z  28 grudnia 2012 r.

Uchwała Budżetowa

Tytuł aktu prawnego obejmuje oznaczenie rodzaju aktu – w naszym przypadku jest to uchwała, a ponieważ uchwały wydają różne organy, formułując tytuł, musimy sięgnąć do wzorca zawartego w dziale V zasad techniki prawodawczej (ZTP) – projekt aktu wykonawczego. W § 120 w ust. 1 określono, że w tytule w oddzielnych wierszach zamieszcza się oznaczenie rodzaju aktu, nazwę organu wydającego akt, datę wydania aktu oraz określenie przedmiotu aktu.

W naszym przykładzie wszystkie te dyrektywy zostały spełnione. Zastrzeżenia można zgłosić jedynie do skrótu „Nr", który konsekwentnie powinien być pisany wersalikami (tak jak wyraz UCHWAŁA) oraz wyrazu „Budżetowa",  który  – jako przymiotnik – powinien być napisany małą literą.

W odróżnieniu od ustaw budżetowych, uchwały budżetowe organów samorządu terytorialnego w określeniu przedmiotu regulacji nie zawierają oznaczenia roku, którego uchwała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9665

Wydanie: 9665

Spis treści
Zamów abonament