Definicja wzięta z chmury
Elektronika i kultura | Rozmowa z Aleksandrą Wołoszczuk, menedżerem zarządzającym platformą IBUK Libra.
Czy wydawcy nie wierzą już w papierowe książki?
Aleksandra Wołoszczuk: Książki drukowane będą funkcjonowały zawsze, ale wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe możliwości. Mają one znaczenie zwłaszcza dla pokolenia, które urodziło się z komórką i komputerem przy boku.
Tym ludziom trzeba coś zaproponować. Dziś książki elektroniczne to tylko uzupełnienie oferty drukowanej, z czasem jednak proporcje będą się odwracać.
Dlatego potentat taki jak PWN tak mocno angażuje się w projekty cyfrowe?
W USA niedługo połowę sprzedawanych książek będą stanowiły te cyfrowe, u nas kilka procent, ale nie ma wątpliwości, jaki jest trend. Jako wydawca zajmujemy się przede wszystkim dostarczaniem sprawdzonej wiedzy. A czy ktoś będzie ją pozyskiwał z książki drukowanej, komputera, tabletu czy smartfona – to ma drugorzędne znaczenie. Oferta cyfrowa jest adresowana nie tylko do osób uczących się. Obecnie priorytetem IBUK Libra jest rozbudowa księgozbioru beletrystycznego, bo takie zapotrzebowanie zgłaszają biblioteki publiczne.
Tworzycie wirtualną bibliotekę z nowościami, przede wszystkim z zakresu literatury specjalistycznej i naukowej?
Na polskim rynku istnieją już wirtualne księgozbiory z klasyką, mam na myśli świetne projekty regionalnych bibliotek cyfrowych. Trafiają tam książki z domeny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta