Składki za pracującego za granicą zależą od jego zarobków
Jeżeli wynagrodzenie polskiego pracownika wysłanego za granicę, po odliczeniu równowartości diet, jest wyższe od przeciętnego miesięcznego w gospodarce narodowej na rok kalendarzowy, to ta kwota stanowi podstawę wymiaru składek emerytalnych i rentowej.
Podstawą nie jest wówczas kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Tak stwierdził lubelski oddział ZUS w decyzji nr 1160 z 12 września 2013 r (WPI/200000/451/1160/ 2013).
Wnioskodawca prowadzący w Polsce działalność gospodarczą jako agencja pracy tymczasowej zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie interpretacji. Wskazał w nim, że zatrudnia pracowników na terytorium Polski, po czym oddelegowuje ich do pracy u innego pracodawcy w Niemczech. Zatrudnia ich na umowy o pracę tymczasową. Wysokość wynagrodzenia oddelegowanych do Niemiec przekracza przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Wnioskodawca i jego pracownicy spełniają kryteria oddelegowania za zachodnią granicą. Przede wszystkim pracownicy podlegają polskiemu ustawodawstwu przez co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem zadań. Pracownicy zostali skierowani do Niemiec przejściowo oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta