Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek lotniczy: rola prokuratora

15 października 2013 | Prawo | Piotr Nowak

Zwiększenie wiedzy prokuratorów, lepsze zabezpieczenie i gromadzenie materiału dowodowego – finalnie mogłoby się przyczynić do zmniejszenia liczby poważnych wypadków lotniczych – pisze prokurator.

Dynamiczny rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce, coroczne zwiększanie się liczby  statków powietrznych wykonujących loty nad obszarem  Polski oraz związany z tym niestety  wzrost ilości wypadków lotniczych,  zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym, stawia nowe  wyzwania nie tylko dla członków Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych – badającej przyczyny takich zdarzeń, lecz także dla prokuratorów sprawujących tzw. dyżury zdarzeniowe oraz prowadzących lub nadzorujących  postępowania przygotowawcze w tym zakresie.

Jak wynika z opublikowanych   danych PKBWL w  latach 2003–2010 do komisji zgłoszono 111 wypadków lotniczych ze skutkiem śmiertelnym, w których łącznie zginęło 291 osób. Większość statków powietrznych użytkowanych przez osoby prywatne  nie posiada wbudowanych urządzeń  zapisujących i rejestrujących newralgiczne parametry lotu – tzw. czarnych  skrzynek – z uwagi na ograniczenia ekonomiczne i technologiczne. Jednocześnie dla dużej części statków powietrznych jedynym źródłem podtrzymania pracy pokładowych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych jest akumulator, którego czas pracy jest ograniczony i zależny od wielu warunków. Bezpośrednie i szybkie przybycie na miejsce zdarzenia wypadku lotniczego daje szansę ustalenia istotnych informacji, np.  częstotliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9665

Wydanie: 9665

Spis treści
Zamów abonament