Sposób na aktywizację społeczności lokalnej
Finanse publiczne | Dobra wola wójta i rady wystarczy, aby mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu części środków budżetu gminy.
Przed samorządami trudne zadanie opracowania budżetu na 2014 r. W tym roku jest ono podwójnie skomplikowane. Po pierwsze, ze względu na konieczność uwzględnienia nowych zasad obliczania dopuszczalnego deficytu. Po drugie – dlatego, że przyszłoroczny budżet uchwalany jest na rok wyborczy.
Zwłaszcza ta druga okoliczność powoduje, że coraz więcej gmin i miast decyduje się na wprowadzenie konstrukcji budżetu obywatelskiego. Przyznają mieszkańcom prawo do decydowania o przeznaczeniu określonej puli środków budżetowych.
To tylko konsultacje
– Ustawa o finansach publicznych stanowi, że wyłączna inicjatywa w sprawie sporządzenia projektu uchwały budżetowej należy do organu wykonawczego gminy, a więc do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) – mówi prof. Cezary Kosikowski z Uniwersytetu w Białymstoku. – Co więcej, bez zgody wójta rada nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta