Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytanie do związków zawodowych musi wskazywać cel

15 października 2013 | Prawo i praktyka

Pracodawca nie może występować skutecznie do związku zawodowego 
o przekazanie listy pracowników będących jego członkami lub korzystających z jego obrony, nie wskazując do czego ma to służyć.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2013 r. (II PK 297/12).

To orzeczenie uchyliło wyrok sądu okręgowego z 10 maja 2012 r. i sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. Pracownik będący członkiem związku zawodowego domagał się od pracodawcy odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, w szczególności w związku z brakiem konsultacji związkowej na podstawie art. 38 k.p. Sąd rejonowy zasądził od pracodawcy 28 755 zł brutto jako odszkodowanie.

O co poszło? W wyniku wprowadzonych zmian zlikwidowano dotychczasowe stanowisko tego pracownika i utworzono nowe z innym zakresem obowiązków. Pracodawca wystąpił do organizacji związkowej z wnioskiem o wskazanie osób korzystających z jej obrony w indywidualnych sprawach pracowniczych, nie wskazując celu uzyskania tej informacji.

Zdaniem sądu rejonowego to, że organizacja nie udzieliła tej informacji, nie zwalniało pracodawcy z obowiązku zawiadomienia związku o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi angażu. To oznaczało, że wypowiedzenie było niezgodne z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9665

Wydanie: 9665

Spis treści
Zamów abonament