Pytanie do związków zawodowych musi wskazywać cel
Pracodawca nie może występować skutecznie do związku zawodowego o przekazanie listy pracowników będących jego członkami lub korzystających z jego obrony, nie wskazując do czego ma to służyć.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2013 r. (II PK 297/12).
To orzeczenie uchyliło wyrok sądu okręgowego z 10 maja 2012 r. i sprawa trafiła do ponownego rozpoznania. Pracownik będący członkiem związku zawodowego domagał się od pracodawcy odszkodowania za nieuzasadnione i niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, w szczególności w związku z brakiem konsultacji związkowej na podstawie art. 38 k.p. Sąd rejonowy zasądził od pracodawcy 28 755 zł brutto jako odszkodowanie.
O co poszło? W wyniku wprowadzonych zmian zlikwidowano dotychczasowe stanowisko tego pracownika i utworzono nowe z innym zakresem obowiązków. Pracodawca wystąpił do organizacji związkowej z wnioskiem o wskazanie osób korzystających z jej obrony w indywidualnych sprawach pracowniczych, nie wskazując celu uzyskania tej informacji.
Zdaniem sądu rejonowego to, że organizacja nie udzieliła tej informacji, nie zwalniało pracodawcy z obowiązku zawiadomienia związku o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi angażu. To oznaczało, że wypowiedzenie było niezgodne z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta