Podatnik może złożyć zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu
Jeżeli przedsiębiorca uzna, że organ miał dość czasu, żeby przeprowadzić czynności sprawdzające poprawność rozliczenia podatku, to ma prawo zakwestionować zasadność rozstrzygnięcia, w którym fiskus przesuwa datę wydania decyzji.
∑ Prowadzę działalność gospodarczą na terenie całego kraju w zakresie handlu towarami sypkimi. Otrzymałem postanowienie – wydane na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 216 § 1 ordynacji podatkowej, w którym naczelnik urzędu skarbowego informuje mnie o przedłużeniu terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za lipiec 2013 roku do czasu zakończenia weryfikacji zasadności zwrotu w ramach postępowania sprawdzającego. Uważam, że było dość czasu, żeby przeprowadzić postępowanie, a przedłużenie jest spowodowane urlopami pracowników fiskusa. Czy jeśli złożę zażalenie – a tak jest drobnym maczkiem napisane na końcu postanowienia – to wynikną z tego jakieś negatywne dla mnie konsekwencje? Jak uzasadnić takie zażalenie? – pyta czytelnik.
Na wydane w toku postępowania postanowienie służy zażalenie, które należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie (art. 236 § 1 o.p.). Zażalenie wnosi się do organu wyższego stopnia, ale za pośrednictwem organu wydającego zaskarżone postanowienie. Wniesienie zażalenia nie jest uzależnione od uiszczenia opłaty.
Jeśli przeprowadzenie czynności, które sprawdzają zasadność zwrotu podatku, wymaga przedłużenia terminu zwrotu podatku – w tym przypadku podatku od towarów i usług – to stosownie do art. 274b § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu tego terminu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta