Skoro był większy przychód, to były też wyższe koszty
Szacowanie podstawy opodatkowania nie może być swoistą karą dla podatnika i musi zmierzać do ustalenia jej w jak najbardziej rzeczywisty sposób.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 5 września 2013 r. (I SA/Rz 395/13).
Stan faktyczny
W 2008 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą, tj. szkołę nauki jazdy, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Prowadził też podatkową księgę przychodów i rozchodów. W zeznaniu podatkowym PIT-36 za ten rok przedsiębiorca nie wykazał podatku dochodowego, ponieważ odliczył od dochodu straty z lat ubiegłych i składki na ubezpieczenie społeczne.
W marcu 2011 r. fiskus postanowi przyjrzeć się bliżej rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania PIT za 2008 r. W toku postępowania kontrolnego podatnik wyjaśnił, że przychody osiągane z tytułu sprzedaży usług szkoleniowych nauki jazdy ujmował w ewidencji sprzedaży w momencie otrzymywania całości lub części zapłaty za szkolenie. Podstawą zapisów w księdze podatkowej były dowody księgowe PK (polecenia księgowania). Sporządzano je na koniec każdego miesiąca na podstawie ewidencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta