Za nadużycie władzy publicznej grożą surowe kary
Odpowiedzialność | Funkcjonariusz przekraczający swoje uprawnienia lub niedopełniający obowiązków może trafić nawet na trzy lata do więzienia. Jeżeli działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze publiczni, a więc m.in. przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, mają obowiązek rzetelnego wykonywania swoich obowiązków służbowych. Swoimi działaniami nie mogą oni narażać na szkodę interesów państwa i określonych osób. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Zgodnie bowiem z art. 231 par. 1 kodeksu karnego funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Czasem tylko dyscyplinarka
By pociągnąć do odpowiedzialności karnej przedstawiciela lokalnych lub państwowych władz, trzeba mu przede wszystkim udowodnić, że swoim zamiarem obejmował on działanie na szkodę interesu prywatnego lub publicznego. Jeżeli bowiem działania urzędnika były jedynie niezgodne z jego uprawnieniami lub nie wypełniał on należycie swoich obowiązków, ale nie groziło to realnym wystąpieniem szkody – będzie mu groziła jedynie odpowiedzialność dyscyplinarna lub służbowa.
Oznacza to, że zachowanie sprawcy musi stwarzać zagrożenie dla jakiegokolwiek dobra ze sfery publicznej lub prywatnej. Nie musi być to zatem szkoda majątkowa. W praktyce zatem działaniem na szkodę interesu prywatnego będzie np. niezajęcie się sprawą obywatela, wskutek czego bez żadnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta