Czas pracy (nie)elastyczny
Decydujący głos w sprawie wydłużenia okresu rozliczeniowego czy wprowadzenia ruchomych godzin świadczenia zadań należy obecnie do pracowników. Wprowadzone zmiany przepisów działają na niekorzyść części pracodawców.
Sierpniowa nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła istotne zmiany dotyczące w szczególności okresów rozliczeniowych i ruchomego czasu pracy. Odbiła się ona szerokim echem w mediach, zyskała pozytywne opinie pracodawców oraz spotkała z szeroką krytyką związków zawodowych. Jednak zarówno zadowolenie pracodawców, jak i czarne wizje związkowców, są mocno przesadzone.
Zakres modyfikacji
Nowelizacja wprowadziła kilka udogodnień, zmierzających przede wszystkim do uelastycznienia stosunku pracy. Chodzi o możliwość stosowania przez wszystkich pracodawców przerywanego systemu czasu pracy, sporządzania rozkładu czasu pracy w formie elektronicznej i to niekoniecznie obejmującego od razu cały okres rozliczeniowy, czy też prawo do stosowania ruchomego czasu pracy na indywidualny wniosek pracownika.
Jednak w zakresie najważniejszych zmian – czyli możliwości przedłużenia okresu rozliczeniowego do 12-stu miesięcy oraz zastosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta