Kiedy mija 30 dni
Instytucja zgłoszenia zamiaru przystąpienia do budowy miała uprościć proces budowlany i przyspieszyć prace inwestora. Powstał jednak problem, jak liczyć wskazany 30- dniowy termin na wniesienie sprzeciwu wobec j inwestycji.
W teorii instytucja zgłoszenia wygląda bardzo prosto – inwestor zgłasza do organu (starosty lub wojewody) zamiar wykonania określonych prac budowlanych (ich katalog przewidziany jest w ustawie – Prawo budowlane) i, jeśli w terminie 30 dni organ ten nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do ich realizacji. Wyliczenie tego 30-dniowego terminu nie zawsze jednak okazuje się łatwym zadaniem.
Kiedy się rozpoczyna
Bieg omawianego terminu rozpoczyna się w dniu następującym po dniu dokonania zgłoszenia.
Przykład
Jeśli zamiar wykonania prac budowlanych zostanie zgłoszony 25 czerwca, to 30-dniowy termin zaczyna biec 26 czerwca i powinien upłynąć 25 lipca.
Nie zawsze jednak tak musi być.
Zawieszenie nie, przerwanie tak
Termin na wniesienie przez organ sprzeciwu jest terminem prawa materialnego i jako taki nie może być przez organ przedłużony. Z tego powodu organ nie ma prawa do podejmowania czynności, które do takiego przedłużenia mogłyby doprowadzić, w szczególności nie może zawiesić biegu 30-dniowego terminu na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
Zakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta