Reprywatyzacja zmieniła Czechy
Rozmowa ze Stanisławem Tyszką
Czy fakt, że w Czechach udało się przeprowadzić reprywatyzację, wynikało z tego, że czeska klasa polityczna miała odmienny niż Polska stosunek do komunizmu?
Restytucja mienia była, podobnie jak lustracja czy dekomunizacja, jednym ze sposobów rozliczenia się z komunizmem i przywracania sprawiedliwości. W Czechach udało się ją przeprowadzić, bo zwyciężył tam nurt antykomunistyczny, który u nas poniósł całkowitą klęskę. W Polsce zmiany polityczne zaczęły zachodzić najwcześniej w regionie. Gdy Czesi przegłosowywali pierwszą ustawę reprywatyzacyjną, my wciąż mieliśmy zdominowany przez PZPR Sejm kontraktowy. Wśród naszych wpływowych polityków częste było przekonanie, że w zamian za udział we władzy trzeba komunistom zostawić kontrolę nad gospodarką.
Pod koniec 1991 roku nie było już Sejmu kontraktowego. Do władzy doszła dawna opozycja.
Tak, ale jeśli spojrzymy na inne kraje regionu, to zobaczymy, że najważniejszy był okres tuż po 1989 roku. Na fali entuzjazmu społecznego można było wtedy rozliczyć komunizm i przeprowadzić reprywatyzację. W Polsce ten czas został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta